AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

7.7.2020 Zánětlivé boule u kočky I.:
Kočka, trpící na zánět, bere denně 2x ATB. Vyskytující se velké boule na hlavě, jsou rozškrábané a krvácejí. Byly dělány testy na rakovinové bujení, ale nic se neprokázalo. Prokázal se zánět. Moje otázka je, dají se použít nějaké přípravky na zmírnění otoků a zmírnění svědění těch boulí? Mám i foto. Kočka je pod dohledem veterináře, Chrudim. Kočka je kolegy, ptám se já z důvodu zkušeností s kosmetikou Aromafauna. Díky za zpětnou vazbu a mějte fajn den. Dvořáčková

Odpověď:
Vážená paní Dvořáčková, mohu poprosit o zaslání fotografie? Nevíte náhodou ještě podrobnosti, jako např. jak rychle se tyto boule vytvořily a jestli bylo prováděno např. parazitilogické vyšetření (svrab) nebo zda se nejedná o venkovního kocoura (jim se tvoří abscesy v důsledku rvaček)? Při přesném určení diagnózy bych mohla lépe zhodnotit, jaké přípravky by byly vhodné. Co se týče protizánětlivého působení a působení proti svědění, bylo by možné využít FELL BALZAM ANTIPARAZIN - použití bez oplachu (1 polévkovou lžíci balzámu smíchat s 300 ml teplé vody. Vzniklou emulzi rovnoměrně vetřít do kůže). Možné je i aplikovat neředěný. https://eshop.aromafauna.eu/fell-balzam-antiparazin. Změny by bylo možné promazávat i MULTIF BALZAMem nebo k omývání použít mycí olej HY-DERMAL. Při zánětech je obecně vhodné doplnit stravu o omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, ideálně formou např. pupalkového oleje (pro kočku 1 čajová lžička denně). Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.6.2020 Přípravky pro aplikaci na lysiny:
Dobrý den,mohli by jste mi prosím poradit ohledně červené lysinky na pysku a na loktu u mého křížence (12 kg)? Co byste doporučili? Neustále si to škrábe. S pozdravem Eliška N.

Odpověď:
Vážená paní Eliško, pokud by byla přesně známá příčina změn (např. bakteriální, plísňové nebo parazitární onemocnění), mohla bych Vám lépe poradit, jaké přípravky vybrat. V případě změn na pysku by bylo vhodné zvolit MYCOS BALZAM, obsahuje éterické oleje s antimikrobiálními účinky a díky obsahu lanolinu dobře ulpí na kůži a pejsek si ho méně snadno olíže. Co se týče lysiny na lokti, vyzkoušejte také MYCOS BALZAM, je účinný i při plísňových onemocněních. Aplikujte 2x denně, dlouhodobě. Pokud by se jednalo o změny způsobené kožními parazity, byl by vhodnější balzám NEDEMOD. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.6.2020 Péče při zubním kameni:
Dobrý den, prosím Vás o radu, který olejový přípravek je vhodnější pro ošetřování již hodně zkaženého zubu ( poslední stolička) psa. Ve hře je operace, protože bakteriální zánět způsobil již i další komplikaci, ale fence je již 11 let, lze se ještě použitím přípravku(ů) operaci vyhnout a ulevit pejskovi? Zubní kámen dráždí dáseň a způsobuje nadměrné slinění. Z uvedených výrobků se mi líbí Fauna Oral pro obsah šalvěje, podle charakteristiky by však byl vhodnější Fauna Dentol. Případně je možné připravit i jinou kombinaci? Děkuji Vám za pomoc při výběru a přeji pěkné dny. Eva D.

Odpověď:
Vážená paní Evo, při potížích v ústní dutině, pro pomoc s odbouráním zubního kamene nebo jako prevence proti němu a při zánětech dásní je vhodný FAUNA DENTOL. I v něm je obsažen éterický olej z šalvěje lékařské. Nicméně pokud je již zub zkažený, tato změna je nevratná. Jestliže veterinář určil, že je třeba zub vytrhnout, ani zubní olej nepomůže. Je ale vhodné jej podávat po operaci, kdy napomůže zhojení (éterické oleje působí protizánětlivě, podporují hojení a mají také antimikrobiální účinky). Podávejte půl až čajovou lžičku denně, dle velikosti psa. Po operaci můžete i 2x denně. Při případném výskytu zubního kamene na dalších zubech naneste vždy denně olej na vatovou tyčinku a potírejte přímo postižené místo. Časem kámen změkne a lze ho sloupnou nehtem nebo dřevěnou špachtličkou. Přeji, ať je pejsek v pořádku. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

17.6.2020 Blechy u německého ovčáka:
Dobrý den, prosím o radu. Mám štěně německého ovčáka (3 měsíce) a dnes ráno jsem mu našla blešky. Prosím mohla byste mi poradit jaké přípravky mám použít, abych je zlikvidovala? Jsem zastáncem přírodních přípravků a proto volím tuto cestu. Děkuji Vám za odborné rady. Moc mi to pomůže Jitka M.

Odpověď:
Vážená paní Jitko, zasílám postup, jak při výskytu blech můžete využít přípravky AROMAFAUNA. Doporučujeme mycí olej HY-FLEA, ideálně používat denně, preventivně pak jedenkrát týdně. Použití mycího oleje HY-FLEA: Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit a opláchnout, aby nabobtnala a lépe se následně zbavila nečistot. Množství 5–10 ml oleje naředíme do 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Provedeme masáž a srst opláchneme vlažnou vodou. Lze i naředit mycí olej HY-FLEA 1:2 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti. Pokud nejste zvyklá používat mycí oleje, na následujícím odkazu se můžete podívat na video s návodem: https://www.youtube.com/watch?v=51EwvouT4-E&feature=emb_title Účinek mycího oleje je vhodné podpořit aplikací repelentně působícího přípravku FAUNA SPOT (aplikace 1x za 2 týdny). Jedním z vývojových stádií blechy je kukla, která je velmi odolná a může zůstat životaschopná i několik měsíců. Pokud se již blechy vyskytnou, je opravdu důležité provádět důkladnou očistu prostor, kde se zvířata pohybují (FAUNA DESINF+AROMA SANITOL). Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

17.6.2020 Přetrvávající všenky u slepic:
Dobrý den paní Vaníčková, mám zde zákaznici, která má problém s všenkami u slepic. Na poradně jsem se dočetla, že doporučujete parrot, ale prozatím jsou stále opelichané a nezabírá to. Kurník vystříkala desinfem. Myslíte, že by bylo něco účinnější. Já s tou drůbeží nemám tolik zkušeností a nebo má nadále používat parrot 40ml. Nemám tušení na kolik slepic je to používané a aplikuje již 3 týdny. Děkuji za konzultaci Zámečníková

Odpověď:
Dobrý den, paní Zámečníková, pokud FAUNA PARROT nepůsobí, použila bych přímo FAUNA DESINF nebo THYMI SPRAY, jednou denně prostříkat peří. Jedná se o lihové přípravky, pozor na oči. Je potřeba důkladná hygiena chovných prostor. Na všenky a čmelíky je vhodné použít křemelinu – na internetu paní jistě nalezne mnoho produktů. Ideální je ji přidat do venkovního popeliště nebo i aplikovat do peří. Některé formy křemeliny jsou určeny i pro sanaci ploch. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

11.6.2020 Zácpa u dokrmovaného kotěte:
Dobrý den, prosím o radu jak pomoci malému nalezenému koťátku (nyní asi 3-4 týdny) kterému dáváme kotěcí mléčko, ale mám po něm zácpu a zatím nic nepomáhá, ani homeopatika

Odpověď:
Vážená paní Jano, u dokrmovaných koťat je toto bohužel poměrně častý problém. Určitě je potřeba po každém krmení masírovat bříško (směrem k pánvi), což napomáhá vyprazdňování. Tuto činnost jinak obstarává matka kotěte. Při krmení je potřeba pravidelnost, stálé intervaly. Některým chovatelům se osvědčuje podávat koťatům heřmánkový čaj s glukopurem. Možností je také vyzkoušet jinou značku mléka pro odchov koťat, jiné mléko může vyhovovat více… S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

10.6.2020 Aplikace přípravků s odpuzujícími účinky:
Dobrý den, mám od Vás objednanou směs insektol séo a chtěla bych se Vás zeptat na optimální ředění a použití. Směs mi byla doporučena k použití na koně jako repelent, chci se tedy zeptat zda je vhodnější směs ředit olejem nebo vodou a používat v rozprašovači, nebo smíchat do vazelíny a koně mazat. Může se ředěná dostat do kontaktu s kůží? Trochu mě zarazilo množství bezpečnostních upozornění na webu... U koní bych používala na citlivých v místech kolem vemena a šourku, kde hmyz útočí nejvíce, a pokud je to možné tak bych stříkala i sebe a dceru. Podle složení bych řekla že v kombinaci s vazelínou by mohla být směs vhodná i k ošetření drobných poranění kůže, nebo se pletu? Děkuji a přeji hezký den, Klára S.

Odpověď:
Vážená paní Kláro, pro koně doporučujeme směs éterických olejů INSEKTIN (https://eshop.aromafauna.eu/insektin), nicméně INSEKTOL má velmi podobné složení. Osvědčuje se i u „muchařů“, kteří nálety krev sajícího hmyzu hodně trpí. Vhodné jsou i směsi REPELIN, GELSINEX a TROPFINOL. Na srst lze aplikovat i přímo neředěný INSEKTIN/INSEKTOL, neředěná směs je však velmi výrazná. Nenanášejte ji přímo na holou kůži a opatrně v oblasti okolo očí. Ve vodě nejsou éterické oleje rozpustné. Vhodné je použít je ve směsi s olejovým základem FAUNA LECITOL N a ředit tak, aby éterické oleje tvořily 20 % směsi (4 díly lecitolu, 1 díl Insektolu). Při intenzivních potížích s hmyzem lze tuto směs přímo vetřít do srsti. Při mírnějším období lze smíchat s vodou v poměru 1:10, vždy protřepat a následně vetřít. Aplikaci opakujte po cca týdnu, dle aktuální situace (mytí, zmoknutí, …). Na koně použijte rovnoměrně, oblast vemene a genitálií nepotírejte přímo, ale spíš v okolí. Do stájí je pak pro odpuzování much vhodný přípravek ANTI-IRIX. Ředěnou směs můžete bez obav použít i pro sebe a děti, jedná se pouze o éterické oleje a rostlinné oleje. Jde spíš o to, zda vám bude tato forma mastné emulze vyhovovat. Ze své zkušenosti mohu doporučit spíše INSI SPRAY na lihovém základě. Nastříkám s ním sebe i děti před vycházkou a jiné repelenty nepoužívám. Vzhledem k lihovému základu jej nastříkáte i na oblečení, což u olejové emulze není ideální. Co se týče vazelíny, není úplně vhodným nosičem pro éterické oleje a aplikaci na poranění. Jedná se o ropný produkt, účinné látky se z ní hůře uvolňují a vyvazuje kožní tuky. V tomto případě je jako základ vhodnější např. bambucké máslo se směsí rostlinných olejů. Ve směsi INSEKTOL/INSEKTIN jsou celkem dráždivé oleje, pro podporu hojení by byly vhodnější přípravky vytvořené za tímto účelem (HELP BALZAM, MULTIF BALZAM či INTIMISS). Bezpečností symboly bohužel musíme používat na základě evropské legislativy, i když jsou éterické oleje součástí koření, potravin, léčiv atd. V neředěné formě musí být označeny těmito strašidelnými znaky. Pokud by Vás toto téma zajímalo více, zasílám odkaz na článek, kde se dozvíte podrobnosti… http://www.karelhadek.eu/uvod-2/casopis/casopis-aromaterapie-4-2019?article-id=1827 Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. Pokud byste měla další dotazy, neváhejte se na mne obrátit. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.5.2020 Lupy u boloňského psíka:
Dobrý den, máme boloňského psíka a má lupy. Co s tím?

Odpověď:
Vážený pane Tomáši, pokud k mytí pejska používáte šampony, je vhodné je nahradit mycími oleji. Šampony obsahují tenzidy porušující kožní film, pokožka může být následně celkově citlivější. Mycí oleje zbaví srst nečistot, ale kožní film nepoškozují. Vhodný pro péči o citlivou kůži a srst je mycí olej HY-DERMAL, neobsahuje ani žádné syntetické konzervační látky: https://eshop.aromafauna.eu/hy-dermal . Na této stránce naleznete i video s návodem, jak mycí oleje používat. Další možností je použití přípravku FELL BALZAM ANTIPARAZIN: https://eshop.aromafauna.eu/fell-balzam-antiparazin . Návrat pokožky k normálu samozřejmě není otázkou jedné aplikace, může trvat i několik týdnů (jelikož i k negativním změnám došlo na kůži postupně). Pomoci může také doplnit krmivo a omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, např. formou pupalkového oleje (1 čajová lžička denně). Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

29.5.2020 Ušní svrab u králíka:
Dobrý den, již nějakou dobu se s mými 2 zakrslými beránky potýkám s ušním svrabem. Už jsme vyzkoušeli všechno od pipetek za krk po Ivermektin injekčně. Pořídila jsem jim tedy jako poslední naději ušní olej pro nakapání přímo dovnitř, olej HY-NEDEMOD na otření oušek zvenčí (naředěný s vodou) i obě desinfekce AROMA SANITOL a FAUNA DESINF na prostředí. Po pár aplikacích se jim ale začala odlupovat kůže/šupinatět - jeden z nich to v menší míře již měl a veterinářka říkala, že to je projev svrabu.Druhý měl sice také příznaky, kdy si uši drbal, ale kůži na uších měl alespoň na pohled zdravou. Teď to ale spíše vypadá, že jsem jim to zhoršila. Jde o přirozený jev nebo mám raději aplikaci přerušit? S pozdravem Daniela B.

Odpověď:
Vážená paní Danielo, jak dlouho již FAUNA OTIS u králíčků používáte? Obvykle jej doporučujeme používat 10-14 dní, po týdenní přestávce možno opakovat (do každého ucha 1 kapka denně). S příznaky negativních reakcí se nesetkávám. Pokud není reakce výrazná, v aplikaci bych pokračovala. Kůže šupinatí ve kterých místech – zaslala byste mi fotografie? Je zvláštní, že u zvířat nezabral ivermectin, který je proti svrabu účinný (pokud se nejedná o rezistenci). Vykazují králíci příznaky svědění uší? To je pro svrab typické – je otázkou, zda se tedy jedná opravdu o svrab nebo např. o plísňové onemocnění kůže. Diagnóza byla potvrzena parazitologickým vyšetřením? Imunitu lze podpořit přípravkem IMUNOFAUNA. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

25.5.2020 Magdalena Lejčková:
Dobrý den. Prosím, jak podpořit zdraví psa - bullterier, 2 roky, sklony ke vzteku až agresi, svede i kousnout, asi i žárlí na manžela, vzteká se v kleci, zejména když usne a chci ho vyndat,problémů s výchovou bylo více, před rokem 5 týdnů na převýchově, pomohlo částečně, dle mě slabý nervový systém asi geneticky, možná i ADHD, , spíš labilní, jsme jen 2 s manželem. venku velmi přátelský, nekonfliktní, ale pokud má velké emoce, pak se tím přetáhne a doma se vztekne. Je i tedy velmi emotivní. Dáváme už dlouho Pangamin, Zn., chlorellu, kozlík a levandule nám nějak nefungovala. Nějak nevíme, co s tím, kromě další výchovy a výcviku. A pokud by někdo od Vás poradil i s výchovou, na co se zaměřit, budeme rádi. Velmi děkuji za Váš čas!! Lejčková Magdalena

Odpověď:
Vážená paní Magdaleno, v tomto případě bohužel nemohu poradit nic jiného, než s pejskem individuálně pracovat za pomocí odborníků na výcvik a poruchy chování psů. Toto pouze aplikace, i když bylinných přípravků, nenahradí. Podpořit labilního psa ale samozřejmě pomocí éterických olejů můžete (nakapat do pelíšku, případně i na náprsenku). Z těch vhodných by mohla být borovice (u stresovaných zvířat) nebo uklidňující meduňka. Lze použít i již připravenou směs FAUNA HAPPY, tu však nepoužívejte dlouhodobě, tedy ne více než cca 3 měsíce. Práce se psem je ale zásadní. Nevím, odkud pocházíte, ale spolupracujeme např. s panem Mandátem, který se problémovým chováním psů zabývá: https://www.dobrapsiskola.cz/seznam-psich-skol/dobra-psi-skola-zatec/ S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz