AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

26.2.2020 Alergie u koní:
Dobrý den, moc prosím o radu. Mám kobylu, která má alergii na prach a plíseň. Je celý den venku, ale i přesto má někdy kašel, proto jsem jí koupila inhalátor a inhalujeme Vincentu, nebo chlorid sodný. Je možné použít eukalyptus EO do inhalátoru? Případně kolik kapek a s čím? Chtěla bych ho přidávat i do krmení. Děkuji za odpověď Kateřina S.

Odpověď:
Vážená paní Kateřino, koní trpících alergiemi bohužel poslední dobou přibývá. Společně s léčbou naordinovanou veterinářem lze zvířeti ulevit i dalšími opatřeními: udržovat nízkou prašnost ustájení, speciální doplňky krmení, zvýšit příjem antioxidantů (např. vitamín C) a omega 3- a 6- nenasycených mastných kyselin (např. pupalkový olej). Pozitivní efekt při dušnosti a kašli přinášejí některé éterické oleje: tymián (široké spektrum antimikrobiálních účinků, působí protizánětlivě), Eucalyptus globulus nebo citriodora (pomáhá při alergiích, rozšiřuje dýchací cesty), borovice (uklidňuje, stimuluje funkci nadledvin), … U kobyl je vhodné využít i bazalkový a pelargoniový éterický olej. Pokud je inhalátor uzpůsobený i k použití éterických olejů, lze jej použít. Co se týče eukalyptu, oba výše uvedené druhy máme v nabídce na e-shopu. Nepoužívejte eukalyptus koala, může být pro zvířata dráždivější. Možností je i směs éterických olejů ATEMOL. Zpočátku začněte jen s jednou kapkou a pozorujte, jak bude kůň reagovat. V následujících dnes můžete dávku postupně zvyšovat až na cca 10 kapek. Dle ohlasů od chovatelů mohu doporučit i následující postup: podávejte eukalyptový éterický olej nebo směs éterických olejů ATEMOL 3x denně po 5 kapkách (na pamlsek, cukr či do medu). Borovicový a eukalyptový olej je vhodné použít ve směsi s FAUNA LECITOL N i na mazání spodní oblasti krku (oblast trachey) a hřbetu nosu (ne přímo u nozder). Používáme koncentraci 3-5 % (tj. 90 až 150 kapek éterických olejů celkem na 100 ml lecitolu). Pelargoniový nebo bazalkový éterický olej lze použít ve 20-25% koncentraci opět v základu FAUNA LECITOL N (tj. 20-25 ml na 100 ml lecitolu). Směs používejte opět k mazání oblasti krku. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem. MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.2.2020 Candida Albicans u kočky:
Dobrý den, u kočky se v dutině ústní objevila Candida Albicans ( laboratorní vyšetření), dásně jsou zarudlé a páchne z tlamky, můžete mi prosím doporučit některý z vašich přípravků? Děkuji, s pozdravem Katka H.

Odpověď:
Vážená paní Kateřino, při těchto problémech je možné využít přípravek FAUNA ORAL. Obsahuje éterické oleje z čajovníku, hřebíčku, tymiánu a šalvěje, které proti kvasinkám působí. U lidí se přímo do úst při výskytu kvasinek kape neředěná směs éterických olejů CANDIÖL, to by však pro kočku bylo příliš intenzivní dávkování. Přípravku FAUNA ORAL podávejte do tlamičky půl čajové lžičky denně. Takovéto onemocnění může být příznakem snížené imunity (např. v důsledku některých virových chorob) nebo jiného onemocnění. Imunitu lze podpořit přípravkem IMUNOFAUNA, který se přidává do vody. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

14.2.2020 Svědivé místo v srsti:
Dobrý den, mám bílého pudla. Má svědivé místo, které mu zbarvilo srst do rezava, asi nějaké kvasinky. Nevíte co by mu pomohlo? Díky Petra

Odpověď:
Vážená paní Petro, ze zaslaného popisu bohužel nemohu úplně přesně určit původce problémů Vašeho pejska, pouze na základě vzhledu se nedá říci, zda se jedná o kvasinky. Většinou se pro péči při těchto problémech osvědčil přípravek FAUNA DESINF. Lihový přípravek obsahuje éterické oleje z čajovníku, levandule a tymiánu působící proti širokému spektru bakterií, éterický olej z hřebíčku navíc tlumí bolest. Pokud zaznamenáme, že se pejsek škrábe, místo postříkáme (po očištění od sekretu). Svědivé místo je vhodné i zakápnout přímo éterickým olejem z levandule a po nastříkání FAUNA DESINF ošetřit hojivým HELP BAMZAMem, v případě kvasinek MYCOS BALZAMem (zde bude možná potřeba dlouhodobější aplikace, než dojde k úplnému vymizení příznaků). Pro omývání ran i pejska celého je vhodné používat mycí oleje (HY-DERMAL, HY-INSI), které jsou šetrné pro kůži i srst (nesmývají kožní film jako šampony) a působí pozitivně při kožních problémech. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

4.2.2020 Kvasinky v uších:
Dobrý den, chci se zeptat. Mám zde u sebe ve studiu klientku, která má pejska rasy Akita. Dnes byla u veterináře a byla diagnostikována kvasinka v uších ale nějaká speciální (MALLADEZIA PACHYDETMSTIS) s tím, že toto je již do konce života. Dá se prosím něco na to vymyslet, nebo co je potřeba k odstranění. Nevěřím, že to je do smrti. Děkuji Mandát

Odpověď:
Dobrý den, pane Mandáte, píši ještě doplnění ohledně Vašeho dotazu týkajícího se kvasinek v uších psa. Kvasinka Malassezia pachydermatis je nejčastější, která je při kvasinkových infekcích ucha zjišťována. Vyskytuje se běžně i ve zdravém uchu a na kůži a své negativní schopnosti uplatní až tehdy, pokud k tomu dostane příležitost a vytvoří se pro ni podmínky. Prvotní příčinou zánětu tak může být např. alergie na složku potravy, atopická dermatitida či napadení parazitickými roztoči. Kvasinky se mohou rozvinout i vlivem hormonální poruchy nebo využijí předchozí léčby ucha antibiotiky, kdy je mikroflóra ucha také pozměněna. Zásadní je tedy vždy zjistit primární příčinu zánětu a tu řešit. Často prospěje zaměřit se celkově na pejskovu stravu a upřednostnit kvalitu… Při zánětech obecně je prospěšné podávat nenasycené omega-3 a 6 mastné kyseliny (pupalkový olej, 1 čajová lžička denně). Pro pomoc při zánětech uší způsobených kvasinkami již máme k dispozici ušní olej CANDIEAR, jak uvedla paní Švorcová. Dávkování: při potížích 1 kapku do ucha 1‑2× denně po dobu 7–10 dní. Po týdenní přestávce pokračujeme v aplikaci dle potřeby a místní reakce. Pro preventivní použití 1× týdně 1–2 kapky do ucha. Mám zpětnou vazbu od veterinářky, která s námi spolupracuje – s úspěchem CANDIEAR použila např. u šarpeje trpícího častými otitidami. Po vyléčení pak majitelka přešla na preventivní používání FAUNA OTIS 1x týdně a pes je již delší dobu bez těchto problémů… Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

31.1.2020 Zánět dělohy u feny:
Dobrý den, byli jste mi doporučeni. Mám fenu 11 měsíců corgi cca 12 kilo. Má zánět dělohy. Léčí se 5.den Noroclavem a dostala dvě injekce Prostaglandinu. Na sonu stále hnus v děloze je a učůrává a vidím, jak ten hnis z ni jde. Do pondělí bude brát atb a pokud nebude čistá jde kastrovat. Je to fena z Ukrajiny, kterou jsem pořizovala pro ozdraveni chovu u nás. Samozřejmě ji nechci ohrozit na životě, ale kastrace bude pro nás dost velký zásah. Nemate nějaké bylinky pro podporu uzdravení zánětu dělohy? Ivana K.

Odpověď:
Vážená paní Ivano, při takto závažném akutním stavu se obávám, že Vám výraznou pomoc nabídnout nemůžeme. Jako podporu při infekcích je možné využít IMUNOFAUNU, k podpoře imunity lze podávat vnitřně éterický olej z tymiánu (např. do pupalkového oleje 2-3 kapky 2x denně), pro hygienu a omývání intimních partií mycí olej HY-DERMAL. Přeji, ať je léčba úspěšná. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

31.1.2020 Endoparazin u koní:
Dobrý den, po nějaké době se na vás opět obracím s prosbou o radu. Velmi si vždy vážím vaší ochoty pomoci. Oceňuji možnost se obrátit na někoho, kdo si vždy ví rady... Děkuji moc ze srdce... Tentokrát bych se ráda zeptala na používání ENDOPARAZINU u koní. Z minulosti mám pozitivní zkušenosti používáním u ovcí, koz, kachen, slepic, koček a psů. Minulý rok jsem ho zkoušela dávat i koním. Rozbor však nedopadl nejlépe i po týdenní kúře. Podávala jsem příslušný počet kapek dvěma dospělým koním a roční kobylce. Dospělí koně měli invazi parazity i po kúře nižší, ale kobylka měla opravdu masivní nález různých druhů. Viditelné byly v trusu i roupy. Musela jsem tedy aplikovat chemické přípravky. Protože je mi ale tento způsob nepříjemný a z dlouhodobého hlediska bych si odvažovala tvrdit i pro zdraví zvířat nebezpečný, stále se snažím hledat přírodní a šetrnou cestu ke zvířatům i přírodě... Právě teď aplikuji znova kúru ENDOPARAZINU. Je to šestý den. Dávkování jsem zvolila mírně vyšší. ENDOPARAZIN podávám čtyřem koním.Před chvílí mi psala chovatelka koní, od které máme kobylku (která teď už rok je u nás). Paní mi psala, že jiné hříbě od nich mělo koliku (naše kobyla jí měla z neznámých důvodů před třemi týdny), šlo na operaci kvůli obtočené kličce střeva a tam doktoři našli ve střevě tasemnici, která by také prý mohla být důvodem koliky u hříběte. Údajně by to mohl být i důvod u naší kobylky. Též jsem se dozvěděla, že z rozboru trusu nic nelze poznat a že prý mám nasadit širokospektrý přípravek, který hubí i tasemnice. Takže mi samozřejmě vznikají různé otázky, na které bych se moc ráda zeptala vás... 1. Kolik dní mám ENDOPARAZIN koním podávat? 2. Stačí dávkování 1 kapka na 7 kg? 3. Jak si poradit s tasemnicí, když bych připustila, že ji může kobyla mít také? Koně nijak radikálně nehubnou, ale těžko posoudit, zda to, že nemají nadváhu je vlivem počasí (jsou celoročně ustájeni venku) či vlivem nějakých parazitů... Na závěr bych chtěla jen dodat, že opravdu velmi věřím v to, že příroda kolem nás byla vytvořena tak důmyslným způsobem, že v ní můžeme hledat nejen odpovědi na mnohé otázky života, ale i pomoc při různých potížích. Pevně doufám, že snad bude nějaký způsob, který by obešel dnešní moderní drijáky, které sice párkrát zaberou, ale kdo ví,co po nich zůstane... Velmi vám děkuji za váš čas i úsilí a těším se na odpověď... S přáním hezkého dne L. Klinská

Odpověď:
Vážená paní Klinská, moc si vážím Vaší důvěry a používání našich přípravků. Dávkování ENDOPARAZINu u koní je poněkud složitější vzhledem k velikosti zvířete a rozsahu zažívacího systému. Např. u psů máme ověřeno, že je možné podávat až 3 kapky na 7 kg živé váhy za den, přičemž tasemnice většinou odcházejí až při vyšším dávkování. Trvání kúry je 7-10 dní, následovat by měla týdenní přestávka. Máme informace i od chovatelů koní, že přípravek podávají v tomto dávkování, nicméně přímou zpětnou vazbu ohledně tasemnic u koní bohužel nemám. Začervení a tasemnice opravdu mohou být jedním z důvodů rozvoje koliky. Ohledně způsobu odčervení se stále vedou debaty – trendem je spíše aplikace antiparazitik na základě koprologického vyšetření, ne paušální odčervení. Klasická syntetická antiparazitika budou samozřejmě v tomto směru mít vždy vyšší účinnost. Další otázkou je, zda je přirozené, aby bylo zvíře zcela bez parazitů, neboť je jimi přirozeně ovlivňováno nastavení imunity. Při výrazném začervení je však třeba jednat vždy. Pokud budete u koní pokračovat v aplikaci i s vyšším dávkováním, budu ráda za zpětnou informaci o působení, případně pokud budete mít informace z následného laboratorního vyšetření. Dotaz týkající se ANTIOXI a CANDIÖLu prý Vám již zodpověděla paní Švorcová. Pokud byste měla jakékoli další dotazy, neváhejte se na mne obrátit. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.1.2020 Výtok z očí u králíka:
Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu, jaký přípravek by jste mi doporučila. Mám doma 2 letého zakrslého králíčka a dost často mu teče z očí a má je zarudlé. Většinou chodíme k veterináři na antibiotickou injekci a mastičku, ale ráda bych vyzkoušela i něco přírodního. :) Děkuji Kristýna K.

Odpověď:
Vážená paní Kristýno, v současnosti bohužel nemáme v sortimentu přípravek pro ošetřování očí. Pro podporu imunity u králíků mohu doporučit přípravek IMUNOFAUNA, na seno nebo jiné krmivo lze nakapat pár kapek směsi éterických olejů CANDIÖL mj. podporující trávení. Samozřejmostí by mělo být očkování proti moru králíků a myxomatóze. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.1.2020 ENDOPARAZIN:
Dobrý den paní Vaníčková. Obracím se na vás po konzultaci s paní Lukonchik. Loni v listopadu jsem poprvé vyzkoušela na svého psa přípravek Endoparazin. Pes má 3 roky, je zdravý, na barfu. Bydlíme na sídlišti, a bohužel zatím jsme každý rok museli řešit parazity. Neodčervuji pravidelně, když se mi něco nezdá, nebo 2x ročně nosím vzorky na koprologii. Pes váží cca 16 kg, dostal 2 kapky přípravku. Bylo mu viditelně špatně, a dostal vodnatý a hodně intenzivní průjem. Mám 2 malé děti, a je moc obtěžující běhat se psem co hodinu ven, a ještě to mnohokrát ven ani nestihl ☹ Můžete mi prosím poradit, jak psa bezpečně a hlavně šetrně odčervit? Nevím zda existuje jiný přípravek nebo jiný způsob odčervení. Každopádně po této zkušenosti se mi už s tímto přípravkem nechce moc experimentovat. Existuje něco, co bych mu mohla dávat průběžně třeba 2x ročně pár týdnů a podpořilo by to jeho zažívání a odolnost vůči vnitřním parazitům? Nerada bych mu dávala klasické tabletky na odčervení. Děkuji za pomoc, Anikó F.

Odpověď:
Vážená paní Anikó, stejně, jako tomu je u jiných běžných přípravků, může se stát, že někteří jedinci ENDOPARAZIN hůře snáší. S takovouto prudkou reakcí jsem se však nesetkala – s tímto přípravkem jsou spokojeni i spolupracující veterináři. Uvedené dávkování je v pořádku (pes by mohl dostat i 3 kapky denně). Je otázkou, jestli se nejednalo o jiný důvod, který načasováním odpovídal podání ENDOPARAZINu. V současnosti Vám bohužel z našich přípravků nemohu nabídnout jinou alternativu, ale chystáme se vytvořit jinou směs s použitím méně aromatických éterických olejů, která by byla pro zvířata příjemnější. Pokud budete mít zájem, mohu Vám zaslat vzorek, až bude k dispozici. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

16.1.2020 Intimní hygiena u koně:
Dobrý den, prosím Vás o radu na téma koně a "intimní hygiena". Máme valáška, kterého trápí kvasinky na intimních partiích. Problémem u něj je, že je v tomto směru špatně ošetřovatelný, protože koně nelze donutit, aby svoji chloubu vysunul na požádání, aby bylo možno jej omýt a očistit.... Naopak - v okamžiku, kdy učiníme pokus, třeba při močení, okamžitě přeruší a bleskurychle zasune.... Takže se situace vždy řešila pouze vymytím páchnoucího hnusu z šourku slabounkým roztokem hypermanganu. Za poslední dobu jsme si hodně zvykli používat Vaše přípravky a např. změna zubní hygieny u mně osobně přinesla ohromující výsledky. Proto bych ráda i vlekoucí se koňský problém řešila touto cestou. Prostudovala jsem si příspěvky v poradně, ty se však týkají ženských problémů. Proto se z opatrnosti ptám - je savec jako savec? Můžeme i na býložravce-kluka aplikovat přípravky Candisan a Femishea tak, že bychom šourek omyli vlažnou vodou a zevnitř potírali těmito přípravky, aniž bychom nějak uškodili? Děkuji Vám za odpověď a za čas, který jí věnujete.... A vlastně i za to, že jste! :) S pozdravem Hana T.

Odpověď:
Vážená paní Hanko, i při péči o koně můžete určitě využít přípravky obsahující éterické oleje. Koně obecně na aromaterapii reagují velmi dobře. V tomto případě mohu doporučit používání mycího oleje a 1x denně předkožku vymýt (pro omývání smícháme 10 ml mycího oleje s 200 ml vody). Je možné využít HY-DERMAL, který má protizánětlivé účinky. Vhodnější by bylo vytvořit si vlastní směs mycího oleje HY-NEUTRAL a směsi éterických olejů CANDISAN, která působí proti kvasinkám. Do 100 ml HY-NEUTRAL přidejte 5 ml CANDISANu (tedy 5% koncentrace, pokud nemáte odměrku, lze v lékárně zakoupit malou injekční stříkačku pro odměření). Následně oblast promažte balzámem MULTIF BALZAM nebo INTIMISS. Vhodné je podávat vnitřně také směs éterických olejů CANDIÖL. Dávkování: po dobu až 6 týdnů v dávce 3-5 želatinových tobolek denně (v jedné tobolce 15 kapek). Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

13.1.2020 PAPENDO u štěněte:
Dobrý den, 9.1.2020 jsem si přivezla 2 měsíční štěňátko Japan china. Řeším další odčervení,které podle chovatelky mělo být 11.1., chtěla bych zkusit odčervovat přírodně,mám koupený přípravek Papendo, ale prosím o radu,jestli dávka 1-3 gtt na 400g je myšlena jednorázově nebo se má opakovat? Chovatelka odčervovala Banminth paste v termínech: 25.11.2019,12.12.2019, 28.12.2019. 1.očkování proběhlo 8.1.2020, další termín očkování je 29.1.2020. Belinka se narodila 9.11.2019. Budu moc vděčná za radu, jak postupovat. Helena S.

Odpověď:
Vážená paní Heleno, přípravek PAPENDO je vhodný pro podporu trávení a přirozené mikroflóry střeva a obsahuje i éterické oleje s antiparazitárními účinky, nejsou však v takové koncentraci, aby působily jako klasické odčervení. Přípravek podáváme 1-2 týdny, v případě střevních problémů i dlouhodoběji. Pro odčervení doporučujeme směs éterických olejů ENDOPARAZIN. Podává se v dávce 1 kapka na 7 kg živé hmotnosti po dobu 7 dní, nakapat na granule či maso (zvíře si však na novou chuť bude chvíli zvykat). Při napadení tasemnicemi lze dávku zvýšit na 3 kapky na 7 kg živé váhy. Po týdenní přestávce je možné kůru opět zopakovat. Pejsek by měl mít přístup k dostatku vody. Provádíme dle potřeby, většinou 4x ročně. Vzhledem k velikosti vašeho pejska je však dávkování problematické, můžete si však vytvořit směs např. s pupalkovým olejem a pak podat pejskovi poměrnou část (lze odměřit třeba malou injekční stříkačkou). Kolik nyní štěně váží? V dospělosti pak při váze např. 4 kg již můžete podávat jednu kapku denně. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz