AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

2.6.2021 Hnisavý výtok ze šourku u psa:
Dobrý den, poradíte mi prosím, který z Vašich produktů by mohl pomoci? V šourku našeho pejska se tvoří zelený hlen/hnis. Často už i odkapává. Zpočátku pomáhalo propláchnutí heřmánkovým výluhem, teď je proplachování bez výsledku. Děkuji moc za jakýkoliv tip.

Odpověď:
Dobrý den, paní Moniko, v uvedeném případě by bylo již potřeba navštívit veterináře, aby posoudil, zda není nutné celkově nasadit antibiotickou léčbu a provádět pravidelné čištění antiseptickým roztokem. Pro lokální podporu léčebných opatření je možné použít balzám MULTIF BALZAM, který působí protizánětlivě a obsahuje éterické oleje s antimikrobiálním účinkem. Aplikujte po vyčištění 2x denně. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

27.5.2021 Působení ENDOPARAZINU - recenze:
Dobrý den, paní doktorko, píšu ohledně našeho užívání Endoparazinu. Zítra končíme 1. týden a už vidíme výsledky!!! Začala ho užívat v pátek 14.5 a už v sobotu se objevila neskutečná chuť k jídlu, kterou jsme do té doby postrádali. Jídlo už nedáví a hleny tak obden a to jen malé (velmi malé množství!). Zlepšila se i nálada a za to jsme moc rádi. Už byly i dvě noci naprosto bez kašle. Což se nám od září nezdařilo. Rádi bychom ještě v terapii pokračovali, co si myslíte? Můžeme po týdenní pauze zase navázat? Děkuji za odpověď a posílám pozdrav i od Fleur, S pozdravem, Tereza Kašparová

Odpověď:
Dobrý den, paní inženýrko, mám radost, že se Endoparazin osvědčil a stav Fleur se zlepšil. Po týdenní přestávce můžete kúru opět zopakovat. Důležitý je přístup k pitné vodě. V pauze bych doporučila užívání zmíněného pupalkového oleje s kopaivou. Pokud by po druhé kúře ještě určité potíže přetrvávaly, můžete přejít na směs CANDIÖL (https://eshop.aromafauna.eu/candiol-eo). Nemá již tak výrazné aroma, není v ní obsažen česnekový éterický olej. Obsahuje tymián a mateřídoušku, které stimulují imunitu, podporují dýchání a společně s šalvějí, čajovníkem a jalovcem působí protizánětlivě. Pomáhají podporovat trávení, přirozenou střevní mikroflóru a celkový zdravotní stav v rámci rekonvalescence. Nepodávat při březosti nebo laktaci. U této směsi je vhodné dlouhodobější užívání (4 až 6 týdnů) v dávce 1 kapka na 5 kg živé hmotnosti. Podávat lze opět přímo do krmiva nebo tobolky. Souběžně bych pokračovala v podávání pupalkového oleje s kopaivou. Budu ráda za zprávu ohledně dalšího vývoje zdravotního stavu Fleur. S pozdravem, A. Vaníčková

27.5.2021 Éterické oleje a papoušci:
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s používáním éterických olejů/směsí v případě, že doma chovám papouška. Vím že některé výpary (např. teflon) jsou pro ně jedovaté, ale nikde se mi nepovedlo zatím dohledat, jak je to s používáním éterických olejů. Např. na stránkách dokonalá láska mají výrobky rozdělené podle toho, které jsou kvůli použitým složkám vhodné pro psy a které pro kočky. Jsou tedy nějaké, které by se v domácnosti s papouškem neměly používat? Děkuji za případnou radu. S pozdravem Jarka S.

Odpověď:
Vážená paní Semecká, omlouvám se za zdržení s odpovědí, Váš dotaz nám trochu zapadl. Používání éterických olejů je možné i v přítomnosti papoušků, pokud je v prostoru používáte v běžně doporučených koncentracích. Důležité je, aby se jednalo o kvalitní éterické oleje, protože pokud jsou vyráběny synteticky, postrádají terapeutické účinky a mohou naopak spíše škodit. V naší nabídce pro zvířata používáme éterické oleje i v přípravcích pro opeřence (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-parrot). Pro papoušky, co se rádi koupou, lze do vody přidat mycí olej HY-DERMAL. Obecně jsou papoušky dobře snášeny éterické oleje z citrusů, levandule, cedru, kopaivy, kadidlovníku, slaměnky, dobromysli. Dráždivé pro ně mohou být hřejivé a výrazné oleje, zejména čajovník, máta peprná. Pokud tedy používáte kvalitní éterické oleje z přírodních surovin a nenecháváte je odpařovat ve vysokých koncentracích přímo u papouška, nemusíte se jejich použití obávat. Ideální samozřejmě je, pokud se papoušek může volně pohybovat v bytě/domě a může si případně odletět do jiné, větrané místnosti, pokud bude chtít. Budu ráda za zprávu, zda pro Vás byly tyto informace užitečné. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

21.5.2021 HARPAGOFYT pro psy:
Prosím, 8,5 letému appenzellskému salašnickému psu je vhodná kůra na klouby pomocí HARPAGOFYT ? Děkuji Kroupová

Odpověď:
Dobrý den, paní Kroupová, harpagofyt je používán i u psů – při stejných potížích, jako u lidí, tedy při bolestivých stavech kloubů spojených s artrózou atp. Jeho složky působí protizánětlivě a pomáhají tlumit dráždění, které v tkáních vlivem artrózy vzniká. Dle typu stravy je možné vybrat mezi práškem (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-doplnek-stravy) a tinkturou (https://eshop.karelhadek.eu/harpagofyt-extrakt). Extrakt je podává v dávkování 1 kapka na 0,5 až 1 kg hmotnosti zvířete, dávku vhodné rozdělit během dne na 2 části (je potřeba pořídit si kapátko - https://eshop.karelhadek.eu/pipety-k-din18-ruzne-velikosti-baleni-5-ks). Prášek se podává v dávce 2 g (polovina čajové lžičky) na 50 kg živé hmotnosti. Je hořký, pes si na chuť bude muset zvyknout. Použít jej lze v případě např. barfování, kdy jej do masa jednodušeji zamícháte. Délka kúry cca 4 týdny, následuje 2 týdny přestávka. Můžete využít i éterický olej z KOPAIVY (https://eshop.aromafauna.eu/search?search=kopaiva) pro vnitřní podání. Je velmi dobře tolerována a díky silnému protizánětlivému účinku pomáhá taktéž snižovat rozvoj zánětu a bolestivost v postižených kloubech. Dávkování: cca ½ až 1 kapka 2x denně na 20 kg hmotnosti zvířete, podat přímo do tlamy nebo do krmení. V případě potřeby ředit v PUPALKOVÉM OLEJI LZS, slouží k doplnění stravy o polynenasycené omega-3 mastné kyseliny. Budu ráda za informaci, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

18.5.2021 Přípravky proti klíšťatům pro citlivé jedince:
Dobrý den, mám na Vás velkou prosbu. Máme doma 2 fenky maltézské psíka. Jsou to velice citlivé holky, jak po stránce vnější, tak i duševní. Vyzkoušeli jsme již spoustu odpuzovačů na klíšťata od paní veterinářky, různé přírodní rady z internetu a buď měly fenky přehnanou alergickou reakci (spot on) a nebo to nepůsobilo (rozmarýnový extrakt). Chemické tablety a obojky používat nechceme, jelikož psíci s námi spí v posteli a docela se tulí. :-) Levandulový éterický olej byl pro ně asi také moc voňavý, protože po aplikaci na kořen ocasu a za krk, nevěděly jak to ze sebe setřást a lítaly jak splašené a navíc ani ten moc nefungoval. Je to s nimi vždy sázka do loterie, ale letos už ta mladší měla tolik klíšťat, že nevím co pořídit, aby to bez problémů snesly a zároveň je to ochránilo. Měli byste nějaký návrh, co a jak aplikovat na takové citlivé pejsky? Na mytí srsti používáme Váš HY - DERMAL a jsme s ním velice spokojeni. Po jiných šampónech měly lupy a jejich srst nešla tak krásně rozčesat, a také jim vadila parfemace. Předem děkuji a přeji pěkný den Lenka V.

Odpověď:
Vážená paní Lenko, v naší nabídce naleznete několik přípravků založených na éterických olejích s repelentním účinkem. Jsou psy dobře snášeny. Obsahují složky, které jsou ve stejné kvalitě používány v přípravcích lidské řady (rostlinné a éterické oleje). Zvíře po aplikaci nemusíte separovat od dalších zvířat ani dětí. Při případném olíznutí se nemusíte obávat, že by bylo ohroženo zdraví vašich mazlíčků. - FAUNA SPOT (https://eshop.aromafauna.eu/fauna-spot), přípravek účinný po 2 až 3 týdny, dle frekvence mytí. Pokud k mytí používáte mycí oleje, účinnost se tolik nesnižuje, neboť mycí oleje neodmývají kožní film, na který se éterické oleje fixují. V případě mytí šampony je totiž kožní film odmýván. Přípravek naneste na srst a pokožku v dávce dle uvedených webových stránek a lehce jej vetřete. Doporučujeme přípravek aplikovat do míst se zvýšeným výskytem krevního a lymfatického řečiště (slabiny, uši) a na místa, kde se nejčastěji klíště uchytí (hřbet, kořen ocasu, kohoutek). Aplikujte přes den, ne večer (obsahuje éterické oleje, které mohou povzbuzovat). Přípravek je sice aromatický, ale zvířata si na něj dobře zvykají. Pro příští rok chystáme jemnější variantu právě pro malá plemena, nyní však ještě bohužel není v prodeji. - INSI SPRAY (https://eshop.aromafauna.eu/insi-spray) je lihový přípravek, který se nanáší na srst vždy před vycházkou. Je možné jej kombinovat s FAUNA SPOT. Při aplikaci pozor na oči. Tento sprej používá pro sebe i řada chovatelů (nastříkejte na oblečení a kůži nohou, rukou). Má velmi příjemnou vůni. - V období výskytu nepříjemného hmyzu a parazitů můžete vyzkoušet HY-DERMAL vyměnit za HY-INSI (https://eshop.aromafauna.eu/hy-insi). Obsahuje sice éterické oleje mající repelentní účinky, je ale dobře snášen i zvířaty s citlivou pokožkou. Budu ráda za informace, zda pro Vás tyto informace byly užitečné. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

17.5.2021 Akita-inu a zanícení mazových žláz:
Dobrý den, potřebovala bych poradit s kožními problémy u plemene akita-inu. Veterináři toto plemeno moc neznají a testy nic neprokázaly, léčby nezabírají. Máme problémy se zanícováním mazových žlázek v okolí vulvy u starší fenky-mámy, a obě i s dcerou teď trpí na svědění, podráždění a vykousávání hlavně břicha a nohou a časté drbání krku, ale lehce i na bocích a zádech. Poslala bych Vám fotografii, pokud by to šlo. Na břiše mají vydrásané červené fleky během pár dní a pod krátkou srstí na nohou mají tmavší fleky na kůži. Děkuji předem za rady. Mičulková

Odpověď:
Vážená paní Bohuslavo, výběr vhodných přípravků by bylo možné lépe zacílit, pokud by byla jasná diagnóza. Řešili jste nějak možnost alergie na krmivo (zvolení hypoalergenního krmiva a následné zjišťování alergenů) nebo atopické dermatitidy? Byla již aplikována nějaká léčba? Další možností přicházející v úvahu u plemene akita-inu je sebaceózní adenitida, tedy právě zánět mazových žláz. Jedná se zřejmě o dědičné autoimunitní onemocnění, kdy jsou tvořeny protilátky proti mazovým žlázám. Následně je kůže vlivem nedostatečné produkce mazu suchá a náchylná k ekzémům apod. V tomto ohledu by bylo vhodné navštívit specialistu-dermatologa, který případně určí medikaci, která je pro zlepšení stavu nezbytná (léky potlačující imunitní reakci). Zkušenosti naší zákaznice – majitelky akita-inu trpící právě tímto onemocněním naleznete v článku na našich webových stránkách: https://www.aromafauna.eu/clanky/365-dni-s-misou-svorcovou-a-aromaterapii Pro zmírnění uvedených kožních příznaků je možné využít následující možnosti: - Je vhodné zaměřit se na kvalitu krmiva celkově a do krmné dávky přidat zvýšené množství vitamínů a také polynenasycených omega-3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé účinky. Z našich produktů je pro tento účel ideální pupalkový olej (https://eshop.aromafauna.eu/pupalkovu-olej) v dávce čajová lžička denně. Při zánětlivých stavech je do denní dávky pupalkového oleje vhodné přidat jednu kapku éterického oleje z kopaivy, který je taká významně protizánětlivý a můžete jej podávat dlouhodoběji (https://eshop.aromafauna.eu/kopaiva-eo). - Vnitřní podávání směsi éterických olejů CANDIÖL (https://eshop.aromafauna.eu/candiol-eo). Obsažené rostlinné silice mají pozitivní vliv na imunitu, antioxidační účinky a podporují přirozenou střevní mikroflóru, která hraje v nastavení imunity také důležitou roli. Dávkování: 1 kapka na 5 kg živé váhy, můžete kapat do želatinové tobolky a podat v pamlsku – v sýru nebo paštice. Lze podávat i dlouhodoběji (4 týdny, následně pauza). Zvíře musí mít neustálý přístup k vodě. - Pro ošetření zánětlivých ložisek/zanícených žláz MULTIF BALZAM (https://eshop.aromafauna.eu/multif-balzam) - Při péči o kůži nedoporučuji používat šampony – vzhledem k obsahu tenzidů smývají kožní film a připravují pokožku o její přirozenou ochranu. Kůže je následně ještě citlivější k vnějším vlivům. - Pro ošetření pokožky je při rozvoji zánětu vhodný FELL BALZAM ANTIPARAZIN (https://eshop.aromafauna.eu/fell-balzam-antiparazin). Při závažnějších projevech jej lze použít denně bezoplachově, později ředit s vodou (viz pokyny na e-shopu). Pro mytí je pak ideální kombinace s mycím olejem HY-DERMAL (https://eshop.aromafauna.eu/hy-dermal). Mytí mycími oleji je specifické, majitelé si musí zvyknout na mytí nepěnivým přípravkem. Instruktážní video k používání mycích olejů naleznete v odkaze pod produktem. Pro promazávání suché kůže je vhodné samotné BAMBUCKÉ MÁSLO. - Podpořit funkci nadledvin a jimi produkovaných hormonů lze éterickým olejem z borovice (kápnout např. do pelíšku, do aromalampy, psovi do náprsenky). Budu ráda za informace, zda Vám byly tyto informace užitečné. Pokud byste případně zdokumentovala pomocí fotografií účinky našich přípravků, budeme moci tyto informace využít v poradně pro další chovatele. Pro případné dalších dotazy mne můžete kontaktovat na e-mailu: vanickova@aromafauna.eu. Pěkný den, s pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

12.5.2021 Ztráta pigmentu:
Dobrý den paní doktorko, předem se omlouvám, že Vás takto obtěžuji, ale potřebovali bychom poradit zřejmě s nějakou celkovou detoxikací pro naši rok a půl starou fenku (barzoj). Asi by to chtělo opravdu celkovou vnitřní očistu těla, možná i něco víc. Na podzim se jí na straně jazyka udělala boule, která mírně rostla (zvápenatělé cosi, nezhoubné) - odstranění pod narkózou proběhlo úspěšně, ale po dvou měsících se jí udělala na druhé straně další. Tato bulka sice samovolně zmizela, ale psí slečna si ještě prodělala zánět spojivek a psincový kašel. Zdá se nám, že její imunita vzala trochu za své díky těm všem antibiotikům. Rychle se unaví a je taková nemastná neslaná. Myslíme si, že i ztráta pigmentu, která se začala objevovat nejdřív velice mírně a pak se rychle rozšířila zejména na bradě, s tím hodně souvisí. Dcerky si na fenku sami našetřily a rády by s ní chodily na výstavy, ale podle našeho pana doktora by se měly smířit s vadou pigmentu. Mě by to bylo jedno, mám Ary ráda i bez černé brady, ale holky to hodně mrzí. Začala jsem hledat na internetu a opravdu o barzojích neexistuje jediná informace, že by měli mít ke ztrátě pigmentu sebemenší sklony, naopak se pyšní černou linkou kolem očí a černou linkou na pyscích. Bohužel naší slečince se začal ztrácet pigment, ne jako u "sněžných skvrn" z čumáku, ale z brady. Pak to přešlo na pysky, které by měly být černé (standard plemene), pak došlo i na puntíky na nose. Vybledly i koutky očí. Všechny "odpigmentované" kousky jsou suché, bez mokvání a bez ztráty chlupů. Níže posílám i foto pro ilustraci, ale opravdu jsou jen růžové, ne červené. První fotka je ze začátku roku, druhá z dubna, poslední dvě jsou z doby před ztrátou (pro ilustraci). Je nám divné, že by se pigment začal ztrácet až po roce. Kontaktovali jsme i chovatelku a ona ostatní majitele štěňat - všichni jsou v pohodě. To nás přivedlo na myšlenku, že by to mohlo být "něčím" uvnitř těla. Pan doktor doporučuje vyčkat na sluníčko (drží se sněžných skvrn) a tak v rámci čekání brouzdáme po internetu a hledáme. Včera jsem narazila na článek o dermatologické homeopatii a tam se pojednávalo o toxinech v těle a že způsobují právě ztrátu pigmentu. Nevím jestli je to tak, ale naděje umírá poslední. Myslím, že všechno se vším souvisí a ztráta pigmentu bude opravdu možná jen důsledek něčeho v těle. Byla byste tak hodná a pomohla nám? Budu ráda za jakoukoliv Vaší odpověď i když bude zamítavá, ale doufám, že by se určitě našly nějaké Vaše kapičky, které by Ary daly do pořádku. Předem děkuji za Vaši reakci a budu se těšit na odpověď. S pozdravem a přáním všeho dobrého. Lenka K.

Odpověď:
Vážená paní Kovaříková, v případě vitiliga/ztráty pigmentu barzojové skutečně nejsou predisponovaným plemenem, nicméně i tak se může vyskytnout prakticky u každého plemene. Vhodné je samozřejmě u ošetřujícího veterináře zkontrolovat celkový zdravotní stav, případné změny na očích apod. Pomocí biopsie (odběru malého vzorku tkáně) lze pak odlišit, zda se nejedná např. o autoimunitní onemocnění. U vitiliga není bohužel objasněný princip vzniku ani možnosti léčby. V některých případech dochází ke spontánnímu vyzdravení. Některé studie hovoří o zlepšení stavu a obnově pigmentace díky suplementaci krmiva aminokyselinou L-fenylalanin (v dávce 50 mg/kg denně) souběžně s fototerapií. Tato sloučenina je zapojena do tvorby pigmentu. Kůže by měla být vystavena slunečnímu záření. Zkuste se domluvit s veterinářem, jaký přípravek by Vám mohl doporučit. Na trhnu jsou i krmiva se zvýšeným obsahem této látky nebo i doplňky stravy v kombinaci např. se spirulinou. Vhodné je se zaměřit na kvalitu krmiva celkově a do krmné dávky přidat zvýšené množství vitamínů a také polynenasycených omega-3 mastných kyselin. Psi s výskytem depigmentace by neměli být zařazování do chovu. Útěchou může být aspoň to, že se jedná o kosmetickou vadu a psovi nijak zásadně nevadí. Co se týče homeopatie – v této oblasti Vám bohužel nemohu dát kvalifikovanou radu, tomuto oboru se nevěnuji. Z naší nabídky je možné využít pro obohacení krmiva o polynenasycené omega-3 mastné kyseliny pupalkový olej (https://eshop.aromafauna.eu/pupalkovu-olej) v dávce čajová lžička denně a přípravek IMUNOFAUNA pro podporu imunity (https://eshop.aromafauna.eu/imunofauna). Pro zmíněný detox je ideální využít i přímo směs éterických olejů CANDIÖL (https://eshop.aromafauna.eu/candiol-eo). Obsažené rostlinné silice mají pozitivní vliv na imunitu, antioxidační účinky a podporují přirozenou střevní mikroflóru, která hraje v nastavení imunity také důležitou roli. Dávkování: 1 kapka na 5 kg živé váhy, můžete kapat do želatinové tobolky a podat v pamlsku – v sýru nebo paštice). Lze podávat i dlouhodoběji. Zvíře musí mít neustálý přístup k vodě. Budu ráda za informace, zda Vám byly tyto informace užitečné. Pěkný den, s pozdravem, A. Vaníčková

11.5.2021 Přetrvávající zahlenění:
Dobrý den, máme doma fenku bernského salašnického psa. Je jí 6 let a v září začala kašlat a dávit hleny. Po několika návštěvách veterináře, kdy to byl nejdříve údajně psincový kašel a pak rozšířený jícen se to trochu zlepšilo. Měla několik ATB - byly dny kdy dávila i jídlo. Od ledna už jídlo nedáví a váhu nabrala na svých obvyklých 36 kg. Na poslední kontrole kdy se dělal znovu rentgen nám bylo řečeno, že ani ten jícen není tak rozšířený, že by to bylo hodně zlé. Ale pořád se nemůže zbavit hlenů v krku a v nose a dáví je ven. Je to v menší míře a intervalech než na začátku, ale stále se jí to drží. Měla veškeré vyšetření srdce, plic i krve a vše je v pořádku. Je nějaký způsob jak ji hlenů úplně zbavit? Děkuji

Odpověď:
Vážená paní Terezo, tyto projevy mohou být spojeny se zánětem průdušek a hltanu, v případě cizího tělesa nebo při zánětu jícnu. Jak píšete, všechny aktuální vyšetření jsou kromě mírného rozšíření jícnu v pořádku. Z tohoto hlediska Vám mohu doporučit použití éterických olejů, které mají mukolytické schopnosti, tzn. rozpouští hleny, přitom mají protizánětlivé a antimikrobiální účinky. Lze tak podpořit organismus, pokud je dávení projevem mírného zánětu (který může např. v jícnu přetrvávat). - Směs éterických olejů ENDOPARAZIN (https://eshop.aromafauna.eu/endoparazin), obsahuje česnekový éterický olej pomáhající rozpouštět hleny. Může pomáhat i při rozvoji kvasinek. Dalšími složkami jsou protizánětlivé a výrazně antimikrobiální tymián a hřebíček. Podávat po dobu jednoho týdne v dávce 1 až 3 kapky na 7 kg živé hmotnosti. Po týdenní přestávce lze kúru zopakovat. Je potřeba přístup k dostatečnému množství pitné vody. Přípravek lze nakapat do žrádla, tvarohu, paštiky. Vzhledem k intenzivnímu česnekovému aromatu si pes musí na podání zvyknou. Psi to ale zvládají celkem rychle. Je možné dávku i nakapat do želatinové tobolky a nechat přímo spolknout nebo vložit do pamlsku. - Zaměřte se na kvalitní krmení s dostatečným obsahem vitamínů. Vzhledem k možné přítomnosti zánětu bych doporučila do stravy zařadit pupalkový olej (https://eshop.aromafauna.eu/pupalkovu-olej), který díky obsahu polynenasycených omega-3 mastných kyselin působí protizánětlivě (v dávce čajová lžička denně). Při zánětlivých stavech je do denní dávky pupalkového oleje vhodné přidat jednu kapku éterického oleje z kopaivy, který je také významně protizánětlivý a můžete jej podávat dlouhodoběji (https://eshop.aromafauna.eu/kopaiva-eo). Budu ráda za zprávu, zda pro Vás byly tyto informace užitečné. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

5.5.2021 Ošetřování píštěle u psa:
Dobrý den, jako Vaše pravidelná a dlouhodobá uživatelka Vašich produktů a v posledním roce produktů i pro psy se obracím na Vás s prosbou o radu. Mám dotaz, zda máte nějaký produkt, který by mohl pomoci naší fence zlatého retrívra (teď v březnu bude mít 11 měsíců). Pokusím se Vám stručně popsat celý případ. V říjnu loňského roku se fence na krku udělala „boule“ (příčinou byl zřejmě nějaký cizí předmět - kousek klacku apod.), která se zvětšovala, léčena byla ATB. Léčba nepomohla, v prosinci podstoupila operaci, kdy byla odebrána všechna „špatná“ tkáň a zbytek se opět léčil ATB. Rána se celkem hezky zahojila (ne celá). Používala jsem Váš HELP BALZAM. V části rány se udělala píštěl, ze které vytéká stále hnis. Veterinář odebral vzorek a poslal do laboratoře, aby zjistil citlivost bakterií. Výsledky z laboratoře Vám posílám v příloze. Veterinář rozhodl, že zatím nebudeme nasazovat další ATB a nyní máme nasazenou léčbu roztokem hypermanganu, kdy vatovou tyčinkou namočenou v roztoku zajíždíme do rány a vytíráme (samozřejmě velmi opatrně, aby se nepoškodila kůže atd.). Po 6 dnech se mi ale nezdá, že by došlo k výraznému zlepšení. A protože s Vašimi produkty mám nejlepší zkušenosti, tak se na Vás obracím, zda by i na tyto bakterie (viz příloha) mohl pomoci nějaký Váš produkt. Přemýšlela jsem o CANDIOLU, který používáme při bolesti v krku a na trávicí potíže, ale nevím, zda a jak jej použít u psa. A ještě prosím o doporučení nějaké masti následně na zahojení jizvy (jizva je cca 10 cm dlouhá). Moc předem děkuji za Vaše rady. Jsem připravena je ihned v praxi vyzkoušet. Přeji Vám i Vašemu kolektivu krásné jarní dny. S pozdravem, V. Š.

Odpověď:
Vážená paní Věro, samozřejmě je třeba vždy respektovat pokyny ošetřujícího veterináře, který má přehled o zdravotním stavu zvířete. Z vlastní zkušenosti bych doporučila vyzkoušet změnu při ošetřování píštěle – nezajíždět vatovou tyčinkou, ale pomocí injekční stříkačky vyplachovat roztokem Betadine (zředit vodou na 10 %, zředěný roztok nepřechovávat delší dobu). Lehce promněte, odstraní se a vyplaví nekrotická tkáň. Čištění provádějte 2–3× denně. Výplachy provádějte, dokud bude možné se do píštěle dostat, aby se vstup nezacelil a nedošlo k uzavření infekčního materiálu bez možnosti čištění. Pro špatně se hojící rány použijte zpočátku směs éterických olejů, kterou si vytvoříte následovně: tymián červený (3 díly) + hřebíček (2 díly) + levandule extra (5 dílů). Tymián a hřebíček jsou éterické oleje s výraznou antibakteriální aktivitou, jsou používány i při ošetřování např. bércových vředů u lidí. Levandule je pak zklidňující, protizánětlivá, regenerační. Vždy po vyčištění nakapejte přímo do rány po dobu cca týdne. Pokud budou potíže pokračovat, bude zřejmě potřeba provést chirurgickou revizi a vyčištění hnisajícího ložiska. K promazávání jizvy Vám mohu v případě zájmu k vyzkoušení zaslat hojivý balzám, který momentálně vyvíjíme. Vhodné je také zvolit doplňky krmení pro podporu imunity. Z našich přípravků se jedná o IMUNOFAUNU. Při zánětlivých změnách je vhodné krmnou dávku obohatit také o protizánětlivě působící éterický olej z KOPAIVY v dávce 1 kapka na 20 kg živé hmotnosti denně a pupalkový olej v dávce 1 čajová lžička na den. Aplikaci je ideální spojit – vždy do lžičky pupalkového oleje přidat kopaivu. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

5.5.2021 Zklidnění psa:
Dobrý den, paní doktorko, ráda bych se zeptala na doporučení produktu z řady Aromafauna pro našeho pejska. Je to kříženec z útulku, 8 let, cca 16 kg, krmen granulemi za studena lisovanými. Má sklony ke kvasinkovým infekcím uší, kapali jsme mu CANDIEAR s výrazným efektem. Nyní kapu FAUNA OTIS, ouška se krásně čistí, a pejsek dokonce již nemá panickou hrůzu z kapek do uší :-) Vzhledem k tomu, že je od malinka navyklý být i několik hodin sám, zvládá to i na svůj věk velice dobře. I přesto se občas stane, že špatně snáší odchod některého z nás do zaměstnání... Můžete mi prosím doporučit nějaký produkt pro eliminaci stresu? Děkuji předem za odpověď a přejeme spoustu spokojených domácích mazlíčků. S pozdravem, Lenka

Odpověď:
Vážená paní Lenko, určitě je možné využít působení éterických olejů s uklidňujícím účinkem. V naší nabídce pro tento účel naleznete směs éterických olejů FAUNA HAPPY. Při kritické situaci kápněte kapku třeba do náprsenky nebo dejte kapku přímo do tlamy. Uklidňující éterické oleje (kozlík a meduňka) jsou použity také v lihovém spreji TOMMY LOVE, který můžete nastříkat třeba do vzduchu, na dečku nebo pelíšek… Je možné využít i tzv. Bachovy esence. Pokud by se jednalo o soustavný problém, bylo by jej potřeba řešit výcvikem a režimovým opatřením (např. ráno před odchodem delší procházkou, aby byl pejsek vyřáděný, měl by mít dostatek hraček na zabavení atd.) Děkuji za zprávu ohledně Vaší spokojenosti s přípravkem CANDIEAR, budu ráda za informace, zda i tentokrát naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz