AROMAFAUNA

AROMATERAPEUTICKÉ VETERINÁRNÍ PŘÍPRAVKY

Poradna

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

MVDr. Alena Vaníčková, PhD.

a.v@aromafauna.eu

23.4.2020 Svrab u koček II.:
Dobrý den, kočky mají drobně v uších tmavý maz, ale spíše mají lupy nebo šupiny po srsti. Už byly přeléčeny Advocate a Efipro spot-on.Vždy na měsíc zmizí a pak se znovu objeví svrab. Tak to trvá od ledna, protože chodí ven. Pelíšky pereme a dezinfikujeme. Již jim nechci dávat žádné chemické preparáty. Děkuji Edita V.

Odpověď:
Dobrý den, paní Edito, u venkovních koček je bohužel riziko opětovného nakažení dáno kontaktem s dalšími zvířaty, svrab u koček není zas tak vzácný. Tmavý maz v uších může poukazovat i na ušní svrab. Je tedy vhodné použít ušní olej FAUNA OTIS, který obsahuje složky proti svrabu účinné. Aplikujte 2× denně 1 kapku po dobu 7-10 dní, po týdenní pauze aplikaci opakujte, pokud je potřeba. Dávku lze postupně snížit na 1 kapku denně. Po vymizení příznaků používejte 1–2× týdně. Po nakapání ucho jemně promněte. Pro boj se svrabem na kůži těla je pak určen mycí olej HY-NEDEMOD v kombinaci s balzámem NEDEMOD (pro mazání míst bez osrstění). Mytí provádíme dle potřeby, při potížích jednou denně. 5-10 ml smícháme se 100 ml vody, promícháme a aplikujeme postupně do mokré srsti, omyjeme. Pokud Vaše kočky špatně snáší koupání, lze olej i naředit 1:2 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti a vetřít. Při svrabu je také dobré podávat vnitřně směs éterických olejů ENDOPARAZIN, v dávce 1 kapka pro kočku denně po dobu 7 dní (do pamlsku – sýra nebo paštiky nebo nakapejte na granule či jiné krmivo). Kočky však tento aromatický přípravek konzumují hůře než např. psi, je třeba tedy možnost aplikace vyzkoušet. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

23.4.2020 Svrab u koček I.:
Dobrý den, prosím Vás máte nějaký přípravek na svrab u koček? Neustálé s tímto problémem bojujeme. Doma máme Emafauna probiotika. Moc děkuji Edita V.

Odpověď:
Dobrý den, jen pro upřesnění k Vašemu dotazu - jedná se o ušní svrab nebo v jakých místech na těle se svrab vyskytuje? S pozdravem, Alena Vaníčková MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D. AROMATERAPIE FAUNA s.r.o.

19.4.2020 Okusování předmětů:
Dobrý den, máme cca 13 letou Border Colii,kterou jsme v rodině zdědili.Má dostatek péče, lásky a pohybu,ale i přesto se občas stane, že v noci ožužlá kousek koberce.Nevíte prosím, čím to může být? Děkuji

Odpověď:
Vážená paní Romano, ohryzávání věcí je přirozená psí vlastnost, touto cestou psi prozkoumávají své okolí. Vzhledem ke stáří pejska a okolnostem (změna majitele) je otázkou, zda tento zlozvyk měl již dříve, nebo se nyní objevil nově. Borderky jsou velmi aktivní, proto je třeba jim přes den poskytnout dostatečnou aktivitu, aby se vyřádily a unavily. Je vhodné, aby měla k dispozici hračky nebo předměty na kousání. Hraček by zároveň nemělo být mnoho, zkuste je třeba obměnit. Někdy postačí psovi nechat i větvičku ze stromu jako nový prvek. Ke znepříjemnění okusování věcí lze použít přípravek URINSTOP. Obsahuje éterické oleje ze skořicové kůry a černého pepře, je tedy trpký a hořký, zvířata od kousání takto ošetřených povrchů odrazuje. Obsažené složky ale nejsou při olíznutí zdraví škodlivé. Přípravek nastříkejte na místo, které chcete chránit před okusováním či značkováním zvířaty. Je možné jej aplikovat na zdivo, PVC, textil, koberce, dřevo atd. U silně lakovaného dřeva (jako je starší historický nábytek) doporučujeme opatrnost, jelikož přípravek obsahuje líh. Pokud nepomohou výše uvedená základní opatření, je na místě vyhledat odborníka zabývajícího se poruchami chování zvířat. Budu ráda za informace, zda byla má rada užitečná. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

17.4.2020 Opakované záněty ucha:
Dobrý den, prosím o radu. Mám vlčáka 5 let. Od malá ho trápí uši. Stále se opakující záněty. Koloběh ATB, kapky ....i olej z fauny Otis...Teď v lednu se mu udělal hematom na ušním laloku. Když mu to veterinář prořízl tak mu to vyteklo ale dlouho se to hojilo zvolila jsem jinou veterinářku a ta mu nasadila ATB kapky a ucho jsme léčili, hlavu měl na bok strašně knucel a ucho si škrábal..Je už rok na BARfu a zkušená paní chovatelka, která mi žrádlo vozí, nasadila našemu AKIMU tinkturu z kaštanů a nějaké vitamíny. Ted asi 3 měsíce po této kůře a léčení paní veterinářkou si AKI zase škrábe druhé ucho..nevím už co s tím a mám strach že to zase propukne v zánět. To ucho co mu nezkušený pan veterinář prořízl se mu už nepostavilo

Odpověď:
Vážená paní Martino, bylo prováděno nějaké laboratorní vyšetření ohledně původce zánětů? Záněty uší se často rozvíjejí na podkladu např. potravinové alergie nebo atopické dermatitidy – nemá pejsek nějaké další projevy těchto onemocnění? Pak by bylo potřeba řešit primárně i toto. Při zánětech obecně pomáhá doplnění stravy o omega-3 a 6 nenasycené mastné kyseliny, ideální je např. pupalkový olej (1-2 čajové lžičky denně). Imunitu lze podpořit i přípravkem IMUNOFAUNA. Vzhledem k dlouhodobým problémům již zřejmě došlo k rozvoji chronického zánětu, jehož řešení je obtížnější. Ohledně FAUNA OTIS – ten byl při problémech bez efektu? V jaké dávce a jak dlouho jste jej aplikovali? U psů trpících častějším výskytem zánětu uší jej doporučuji používat preventivně 2× týdně po 1-2 kapkách do každého ucha, při potížích denně. V současnosti máme v nabídce ještě ušní olej zaměřený proti kvasinkám – CANDIEAR. Pomohl v případech, kdy byla infekce způsobena zejména kvasinkami (na ty není FAUNA OTIS zaměřen). Dávkování: při potížích 1 kapku do ucha 1‑2× denně po dobu 7–10 dní. Po týdenní přestávce pokračujeme v aplikaci dle potřeby a místní reakce. Při vyskytnutí začervenání nebo dráždění lze do ucha kápnout přímo neředěný éterické olej z levandule. Po ustoupení potíží chovatelé přecházejí na preventivní používání FAUNA OTIS 1‑2× týdně. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

7.4.2020 Mycí oleje pro hydromasážní koupeli:
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či sú vaše olejové šampóny vhodné na liečbu kožných ochorení pomocou hydromasážnych kúpeľov. Mala by som záujem o ich použitie v salóne. Poprípade, či by ste mi mohli odporučiť nejaké vaše produkty Ďakujem a zostávam s pozdravom Dominika H.

Odpověď:
Vážená paní Dominiko, v našem sortimentu naleznete pro mytí psů tzv. mycí oleje, což je pro pokožku zdravější alternativa šampónů. Dlouhodobé používání přípravků s obsahem tenzidů (tedy i šamponů) může být příčinou různých kosmetických poškození i zdravotních problémů (lupy, svědivost, vypadávání srsti), jelikož je odmýván i kožní ochranný film. Mycí oleje neodmašťují pokožku ani srst a ta je díky tomu přirozeně lesklá. Ačkoliv se jedná o olej, srst není mastná a nepramínkuje, i rychleji schne. Do vany se pro koupel přidává cca 1 polévková lžíce mycího oleje (15 ml). Je však vzhledem k olejovité konzistenci potřeba upravit postup čištění hydromasážní vany. Při zánětech a pro citlivou pokožku je vhodný mycí olej HY-DERMAL. Pro Vás by mohl být ideální HY-NEUTRAL, mycí olej bez přidaných éterických olejů. Přidáním libovolného éterického oleje si můžete míchat vlastní, individuální receptury. Pro koupele používáme 1 až 10% ředění éterických olejů v mycím oleji (dle druhu éterického oleje). Při kožních potížích lze využít např. směs éterických olejů REPTIDERM, při kvasinkových infekcích CANDISAN. Zasílám odkaz na náš katalog, kde naleznete typy k použití přípravků AROMAFAUNA (https://www.aromafauna.eu/o-nas/ke-stazeni - Katalog Aromafauna) a odkaz na náš časopis (https://www.aromafauna.eu/casopis). Co se týče kožních onemocnění, mohly by Vás ještě zajímat hojivé balzámy, pro masáže i masážní přípravky. V případě jakýchkoli dalších dotazů se na mne neváhejte obrátit. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

7.4.2020 Ochrana koně před parazity:
Dobrý den, na Vašich stránkách máte několik přípravků proti parazitům. Chtěla bych se zeptat na doporučení, který přípravek (přípravky) zvolit pro mého koníka. Je to starší kobylka (18) let českého teplokrevníka, která je přes den na pastvě. vzhledem k pastvině a okolním lesům koník trpí od jara do podzimu nejen na otravné mouchy v očích, komáry, ale i klíšťata. Prosím případně i o radu jak přípravek nejlépe na koníka aplikovat. Velmi děkuji za info a přeji hlavně zdraví v dnešních dnech, S pozdravem A. Franková

Odpověď:
Vážená paní Franková, zasílám postup aplikace přípravků pro koně: Použijte směs éterických olejů INSEKTIN, který lze aplikovat buď přímo na srst nebo přidávat do olejů či lihových základů. Mezi součásti směsi patří např. eukalyptový a citronelový éterický olej. Levandulový olej pak působí nejen repelentně, ale i protizánětlivě. V případě ošetření koní je vhodné použít jako základ FAUNA LECITOL N a ředit tak, aby INSEKTIN tvořil 20 % směsi. Jeden díl vzniklé směsi smíchaný s 9 díly vody pak aplikujte na srst. Ideální je aplikaci opakovat po 3 dnech až týdnu, dle aktuální situace (mytí, zmoknutí, …). Je ale možné na srst použít i přímo neředěnou směs INSEKTINU s LECITOLem pro intenzivnější působení. Na postroj atd. pak můžete nakapat i směsi obsahující éterické oleje s repelentním působením (REPELIN, TROPFINOL, GELSINEX, INSEKTIN), neaplikujte však v blízkosti očí. Vyzkoušejte nejdříve, zda není materiál postroje, na který éterické oleje aplikujete, nějak poškozován. Pokud byste potřebovala další rady, neváhejte se na mne obrátit. Budu ráda i za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

7.4.2020 Přípravky na koupání yorkshira:
Dobrý den, mohly byste mi prosím doporučit šampón a kondicionér pro štěně yorka. Děkuji Langerová

Odpověď:
Vážená paní Langerová, v našem sortimentu naleznete pro mytí psů tzv. mycí oleje, což je pro pokožku zdravější alternativa šampónů. Dlouhodobé používání přípravků s obsahem tenzidů (tedy i šamponů) může být příčinou různých kosmetických poškození i zdravotních problémů (lupy, svědivost, vypadávání srsti), jelikož je odmýván i kožní ochranný film. Mycí oleje neodmašťují pokožku ani srst a ta je díky tomu přirozeně lesklá. Ačkoliv se jedná o olej, srst není mastná a nepramínkuje, srst i rychleji schne. Pro štěňata do 3 měsíců je vhodný jemný mycí olej HY-PUPPY, pokud je pejsek starší, máte na výběr např. HY-FLEA (pomáhá odpuzovat blechy a nepříjemný hmyz), HY-INSI (obsahuje éterické oleje s repelentními účinky) či HY-DERMAL (pro citlivou pokožku). Použití: Množství 5–10 ml oleje naředíme do 100 ml vody, protřepeme a následně aplikujeme do hodně mokré srsti směrem od hřbetu. Před nanesením oleje je důležité srst důkladně namočit, aby nabobtnala a lépe se následně zbavila nečistot. U dlouhosrstých plemen olej aplikujeme v řadách a lehce vmasírujeme do srsti a pokožky. Potom srst důkladně opláchneme vlažnou vodou. Pokud by se po opláchnutí vodou srst zdála mastná, doporučujeme použít lihový přípravek určený k ošetření srsti FELL-TONIKUM. Dle zkušeností zákazníků provozujících psí salóny je kombinace mycího oleje s tonikem a případně tekutým voskem FELLEOL plně dostačující pro úpravu i výstavních psů. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

2.4.2020 Svrab:
Dobrý den,prosím Vás máte nejaký přípravek na svrab u koček?Neustálé s tímto problémem bojujeme. Doma máme Emafauna probiotika.Moc děkuji

Odpověď:
Dobrý den, paní Edito, u venkovních koček je bohužel riziko opětovného nakažení dáno kontaktem s dalšími zvířaty, svrab u koček není zas tak vzácný. Tmavý maz v uších může poukazovat i na ušní svrab. Je tedy vhodné použít ušní olej FAUNA OTIS, který obsahuje složky proti svrabu účinné. Aplikujte 2× denně 1 kapku po dobu 7-10 dní, po týdenní pauze aplikaci opakujte, pokud je potřeba. Dávku lze postupně snížit na 1 kapku denně. Po vymizení příznaků používejte 1–2× týdně. Po nakapání ucho jemně promněte. Pro boj se svrabem na kůži těla je pak určen mycí olej HY-NEDEMOD v kombinaci s balzámem NEDEMOD (pro mazání míst bez osrstění). Mytí provádíme dle potřeby, při potížích jednou denně. 5-10 ml smícháme se 100 ml vody, promícháme a aplikujeme postupně do mokré srsti, omyjeme. Pokud Vaše kočky špatně snáší koupání, lze olej i naředit 1:2 s teplou vodou a nastříkat přímo do srsti a vetřít. Při svrabu je také dobré podávat vnitřně směs éterických olejů ENDOPARAZIN, v dávce 1 kapka pro kočku denně po dobu 7 dní (do pamlsku – sýra nebo paštiky nebo nakapejte na granule či jiné krmivo). Kočky však tento aromatický přípravek konzumují hůře než např. psi, je třeba tedy možnost aplikace vyzkoušet. Budu ráda za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

1.4.2020 Ochrana dětí i zvířat před vnějšími parazity:
Dobrý den, prosím moc o radu jaký nejúčinnější repelent a v jakém dávkování použit na našeho ponyho. Potřebuji ochránit jak našeho ponyho, tak 9lettou dcerku, která na něm denně jezdí jak před muchami, muchničkami, tak klíštáky. Dcera před 2 lety prodělala neuroboreliozu s ochrunutím obličeje (původ nevíme-asi komár, možná klíště, které nikdo neviděl). Už bych nechtěla znovu zažít pobyt v nemocnii s ní, lumbální punkci, kapačky a vidět ji jak trpí. Prosím poradíte mi jak našeho 8letého ponyho, 10 lettou čivavu a 9 lettou dcerku chránit před veškerým hmyzem? Děkuji moc. S pozdravem Šárka Kuchařová

Odpověď:
Vážená paní Šárko, předem bych ráda upozornila, že přípravky založené na éterických olejích nebudou mít takovou účinnost jako ty obsahující syntetické složky. Nicméně níže uvedené postupy máme ověřené od řady chovatelů. Díky obsahu éterických olejů/rostlinných silic jako účinných složek nemusíte mít obavy, co se týče kontaktu zvířat s dětmi. Ani při případném olíznutí (zvířaty či dětmi) nehrozí zdravotní nepříjemnosti. Postup vhodný pro koně: Použijte směs éterických olejů INSEKTIN, který lze aplikovat buď přímo na srst nebo přidávat do olejů či lihových základů. Mezi součásti směsi patří např. eukalyptový a citronelový éterický olej. Levandulový olej pak působí nejen repelentně, ale i protizánětlivě. V případě ošetření koní je vhodné použít jako základ FAUNA LECITOL N a ředit tak, aby INSEKTIN tvořil 20 % směsi. Jeden díl vzniklé směsi smíchaný s 9 díly vody pak aplikujte na srst. Ideální je aplikaci opakovat po 3 dnech až týdnu, dle aktuální situace (mytí, zmoknutí, …). Je ale možné na srst použít i přímo neředěnou směs INSEKTINU s LECITOLem pro intenzivnější působení. Psi: Osvědčená je kombinace FAUNA SPOT (aplikace dle návodu po 2-3 týdnech) s INSI SPRAY (lihový přípravek nastříkáme vždy před procházkou, pozor na oči). Pokud pejska koupete, jsou vhodné mycí oleje HY-FLEA nebo HY-INSI (na rozdíl od šamponů není smýván ochranný kožní film a éterické oleje jsou pak v srsti lépe fixovány). Na vodítko, postroj atd. pak můžete nakapat i směsi obsahující éterické oleje s repelentním působením (REPELIN, TROPFINOL, GELSINEX, INSEKTIN). Děti: Osobně mohu doporučit INSI SPRAY. Používám ho i pro sebe i své dva syny, nastříkám před procházkou na oblečení nebo odhalené části těla. S klíšťaty a otravným hmyzem pak nemáme problém. Přípravek příjemně voní. Pokud byste potřebovala další rady, neváhejte se na mne obrátit. Budu ráda i za informace, zda naše přípravky pomohly. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

30.3.2020 Aloe vera - jak ho podávat?:
Milá pani doktorka, ďakujem za odpoveď. Nevieme prísť na príčinu šklbania. Zverolekár vylúčil aj vonkajších aj vnútorných parazitov, aj pleseň kože. Náš Senegal dostal Zyrtec, lebo pôsobí tak ako keby ho niečo svrbelo. Stále sa ošipuje a otriasa. Zatiaľ ale po týždni nepozorujeme zlepšenie. dokonca, keď dostal golier, tak ho to vynervovalo, že si poodcvikával (ani nie povytrhával) pierka na krídlach. Dávame mu aj homeopatikum Sedatif, zatiaľ bez efektu (asi týždeň). S tým Aloe som rozmýšľala, či by mu nepomohlo aj natierať kožu. :) S pozdravom Konečná

Odpověď:
Dobrý den, existují i přípravky s aloe pro vnější aplikaci, ale pokud jsou vyloučeni paraziti či plísně, tak bych jeho využití viděla spíše opravdu v podávání v potravě, kdy papouškovi pomůže obsahem pozitivně působících složek, jako jsou vitamíny, minerály, antioxidanty atd. Z režimových opatření, které jsem uváděla v minulém mailu jste nějaké změny prováděli? (aby se papoušek nenudil apod.) Zřejmě by bylo vhodné i kontaktovat chovatele-specialistu na daný druh papouška, který Vám může s chovem pomoci, protože se opravdu může jednat o důsledek ne úplně vhodných podmínek chovu či nesprávného krmení. Co se týče svědění – z našich přípravků by bylo možné použít mycí oleje HY-DERMAL (zklidňující pro citlivou, svědivou nebo zánětlivou pokožku) nebo HY-NEDEMOD, který má i složky působící proti vnějším parazitům. Oleje přidáme do koupele – cca 2 ml na 10 l vody. Je možné je použít i bezoplachově pro intenzivnější působení– nařeďte 1 díl mycího oleje + 4 díly vody a použijte přímo na kůži. Použijte ideálně 2x denně. S pozdravem, MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Pošlete nám dotaz