Článek

Herbář: Tymián obecný

Univerzální
Aromaterapie
PharmDr. Vendula Víchová

Esenciální olej z tymiánu má silné antimikrobiální, antifungální a anthelmintické účinky. Jak jej využít i pro zdraví psů, koček a koní?

Thymus vulgaris


Tymián patří mezi mateřídoušky, pochází však ze Středomoří a od naší domácí mateřídoušky se liší dřevnatější lodyhou a vyšším obsahem thymolu. Název byliny údajně pochází z řeckého slova „thymon“, které znamená odvaha. Byl důležitý pro ty, kteří se chystali na dráhu bojovníka, aby získali sílu a odvahu a dokázali čelit nesnázím.

Je jednou z nejsilněji antibioticky působících bylinek a má velmi povzbuzující vlastnosti na náš organismus. Na rozdíl od mnoha jiných bylinek snáší i dlouhé vaření a je důležitou součástí nejproslulejší kořenící směsi tzv. provensálského koření. Odlehčuje tučná a těžko stravitelná jídla a působí proti nadýmání. Sušený tymián okoření pokrmy dokonce více než čerstvé lístky.

Tymián pomáhá při léčbě infekcí trávicího traktu, zklidňuje příznaky špatného trávení, zejména plynatost, nadýmání a křeče. Ulevuje při chronických zánětech žaludku.

Esenciální olej z tymiánu má silné antimikrobiální, antifungální a anthelmintické účinky. Jeho hlavními složkami jsou thymol, karvakrol, p-cymen, pinen, linalool a borneol. Dokáže uvolňovat svalstvo a naředit hleny v plicích, aby se snáze uvolňovaly a vykašlaly. Je vhodný pro ošetření mastné, aknózní pleti a mastných vlasů. Doporučuje se i na masáže nebo jako přísada do koupele k podpoře prokrvení při revmatických potížích. Jde o účinný prostředek proti revmatismu a dně. Tymiánový olej se s úspěchem používá při plísňových onemocněních kůže nebo nehtů.

Tymiánový esenciální olej je nabízen ve více variantách. Na našem e-shopu naleznete TYMIÁN ČERVENÝ a TYMIÁN SVĚTLÝ. Jaký je mezi nimi rozdíl? Oba jsou získávány z tymiánu obecného. Výsledkem první destilace je tmavěji zbarvený éterický olej s vysokým obsahem fenolů thymol a karvakrol, které jsou velmi účinné při boji s bakteriemi, viry a plísněmi. Uvedené fenoly jsou velmi účinné, zároveň však dráždivé. Redestilací červeného tymiánu je získáván tymián světlý, které již obsahuje fenolů méně, je jemnější. I tak stále poskytuje pro náš organismus výrazné účinky v podobě podpory dýchacího systému a trávení, je vhodný pro masážní i kosmetické přípravky.

Použití tymiánu u zvířat:

Výčet účinků tymiánu je široký, éterický olej lze aplikovat pro řadu zvířecích neduhů. Má výrazné antibakteriální i protiplísňové účinky. Podporuje imunitu při infekčních stavech, uvolňuje stažené průdušky a rozpouští hleny, zlepšuje stav zažívání, pomáhá při střevních infekcích a parazitární zátěži. Vzhledem k vysoké účinnosti a v případě červeného tymiánu vyšší dráždivosti však volte opatrné dávkování, nicméně olej snáší dobře i ptáci a kočky. V případě respiračních potíží a kašle je ideální volbou směs s dalšími éterickými oleji působícími na dýchací systém – eukalyptus, borovice, mateřídouška, máta peprná atd. Nechte odpařovat v prostoru.

Díky svým silným čistícím vlastnostem je tymiánový olej jedním z nejlepších éterických olejů pro čištění povrchů. Pomůže odstranit nečistoty a vyčistit povrchy a nepříjemné pachy. Proto je důležitou součástí účinného čistícího přípravku AROMA SANITOL a dezinfekčního přípravku DESINF.

Tymiánový olej je důležitou součástí přípravků pomáhajících zvířatům v sezóně obtížného hmyzu (TROPFI SPRAY, ANTIPARAZIN) a při kožních potížích spojených s parazitickými roztoči (krém NEDEMOD, mycí olej HY-NEDEMOD). Díky svým účinkům proti bakteriím i plísním je jednou z hlavních složek přípravků pro ošetření kopyt (HOOFINOL BALM, HOOFINOL CARE, HOOFINOL RAPID).

Použití tymiánu u psů

Doporučená denní dávka pro vnitřní podání při střevní nebo respirační infekci – 1 kapka esenciálního oleje na 20 kg, pokud je potřeba ředění, využijte nosný olej, nejlépe pupalkový. Podávejte v tobolce nebo na pamlsku.

Jak použít tymián u koní

Při střevní nebo respirační infekci jedna kapka na 90 kg živé hmotnosti 2x denně, podávejte v krmení nebo na pamlsku. V případě chronických obstrukčních dechových potíží (RAO, koňské astma) pro vnitřní podání zvolte směs esenciálních olejů ATEMOL obsahující silici z borovice, eukalyptu, máty, tymiánu a mateřídoušky. 3x denně po 5 kapkách nakapejte na pamlsek, müsli, do medu apod. Navíc vytvořte směs borovicového a eukalyptového oleje, nařeďte s libovolným rostlinným olejem (mandlový, z vlašských ořechů) v celkové koncentraci 3-5 %. Tuto směs vmasírujte ve spodní oblasti krku (oblast trachey) a hřbetu nosu (ne přímo u nozder).

Zajímáte se o účinky bylin a jejich možné využití v běžném životě nebo při zdravotních obtížích Vás a Vašich domácích mazlíčků? Spoustu zajímavých informací naleznete na našich webových stránkách www.aromakh.cz/herbar/.

PharmDr. Vendula Víchová

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.