Článek

Psincový kašel u psa

Psi
Dýchání
MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Jedná se o poměrně časté infekční onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Známé je i pod názvem infekční laryngotracheitida psů nebo nově infekční respirační syndrom (CIRD).

Šíří se velmi intenzivně v případě vysoké koncentrace vnímavých psů (útulky, psí hotely, množírny, výstavy, …).

Postihuje tkáň hrtanu, průdušnice a průdušek, v těžších případech i plíce (zejména u štěňat). Právě intenzivní kašel je hlavním projevem. Kromě dráždivého až dávivého kašle znějícího jako husí kejhání lze pozorovat i výtok z čumáku, horečku, zvýšenou únavu, nechuť k žrádlu. Větší potíže mohou mít brachycefalická plemena.

Co způsobuje psincový kašel?

Toto onemocnění nemá pouze jednoho původce, jde o kombinaci více virů a bakterií. Nejčastěji infekci začínají viry (parainfluenza, adenovirus CAV-1 i 2 či virus psinky, případně herpesvirus, reoviry, coronaviry aj.). Hlavním bakteriálním patogenem je Bordetella bronchiseptica. Následně na infekcí oslabenou tkáň nasedají i sekundární bakteriální patogeny – E. coli, pseudomonády, streptokoky, mykopazmata či pasteurely. Inkubační doba psincového kašle je až 14 dní. Vyskytují se i přenašeči bez klinických projevů.

Projevy psincového kašle

Kašel bývá zpočátku suchý, záchvatovitý, ale může se rozvinout i vlhký. Můžeme jej vyvolat tlakem na hrtan nebo průdušnici. Pokud má pes dobrou imunitu, do 2 až 3 týdnů onemocnění odezní. Při psincovém kašli nejsou postiženy další orgánové systémy.

V těžších případech je potřeba navštívit veterináře, který zhodnotí, zda je potřeba aplikace antibiotik a přípravků tlumících kašel. U starších psů může přejít v chronickou bronchitidu projevující se chronickým kašlem. Pokud příznaky trvají déle než týden a zhoršují se, určitě vyhledejte veterináře.

Jak se psincový kašel přenáší?

Psincový kašel se přenáší vzduchem kapénkami, ale i nepřímo kontaminovanými předměty -  boxy, hračkami, miskami na žrádlo/vodu, pomůckami, … Určitě je vždy na místě zaměřit se na zoohygienická opatření, dezinfekci a oddělní nemocných zvířat od ostatních.

Účinnou obranou je vakcinace s pravidelnou revakcinací. Existují injekční vakcíny chránící proti psímu adenoviru a parainfluenze. Vzhledem k respirační povaze je ale žádoucí vytvářet imunitu přímo na sliznicích dýchacího systému, čehož je s větším úspěchem docíleno aplikací intranasální vakcíny aplikované přímo do čumáku. Dostupná je vakcína chránící proti bakterii Bordetella bronchiseptica a viru psí parainfluenzy. Aplikovat ji lze již štěňatům od 3 týdnů. Chráněnost proti bordetele nastupuje za cca 3 dny. Vakcínu je určitě vhodné zvažovat před hromadnými akcemi.

Je stále potřeba mít ale na paměti, že vakcína nebrání nakažení! Což se týká vakcín obecně a často je tento fakt opomíjen. Úkolem vakcín je snížit intenzitu zdravotních potíží a množství dále šířených mikrobů.

Nemoc není přenosná na člověka.

Léčba psincového kašle

Specifická léčba obvykle není potřeba. K vyléčení dochází za cca 2 týdny. Dopřejte psovi klid, teplo, kvalitní krmení a dostatek vody. V případě intenzivních projevů, dlouhotrvajícího kašle nebo vážných komplikací u oslabených jedinců je potřeba adekvátní léčba (antibiotika, léky na tlumení kašle apod.)

Pomoc z přírody při kašli u psa

K tlumení kašle se hodí bylinné sirupy, např. s jitrocelem. Skvěle pomohou i esenciální oleje. Působí sekretolyticky a podpoří vykašlávání, zklidňují, rozšiřují dýchací cesty, mají antimikrobiální a protizánětlivé účinky.

Pro pomoc při kašli jsou vhodné esenciální oleje z kopaivy, borovice, eukalyptu, kajeputu, citronu i bergamotu, meduňky, mateřídoušky a tymiánu.

Lze je nechat odpařovat volně v místnosti či s pomocí difuzéru nebo nebulizéru, nakapat i na pelíšek nebo naneste kapku psovi do náprsenky, pokud tuto směs snese. Můžete je také aplikovat formou masáže v oblasti hrudníku, vždy ředěné v nosném oleji (doporučováno v koncentraci do 5 %, dle druhu).

Stejným způsobem lze použít i směs esenciálních olejů ATEMOL určenou právě při dýchacích potížích. Skládá se z olejů z badyánu, borovice, eukalyptu, niaouli, kajeputu, čajovníku, máty peprné, tymiánu a mateřídoušky. Můžete jej podávat i vnitřně. V dávce 1 kapka denně psovi nabídněte v medu, trošce paštiky nebo na granuli, pokud bude ochoten jej takto pozřít, případně kápnout do želatinové nebo celulózové tobolky a nechat spolkonout.

Pro podporu imunity nejen při respiračních infekcích je určen přípravek IMUNOFAUNA založený na účincích eleuterokokového kořene doplněného o silice právě z mateřídoušky a saturejky.

Směsi esenciálních olejů pro psy při kašli a pro podporu dýchání:

ATEMOL

REPTIRESPI

INSPI FREE

DESIVIR